Masaż segmentarny składa się z szereg chwytów i opracowań, których ściśle określona technika i kolejność wykonywania umożliwia wykrycie i usunięcie zmian chorobowych powstałych na drodze odruchowej.

Masaż ten znajduje zastosowanie głównie w leczeniu chorób wewnętrznych organów ciała. Masaż powinien być poprzedzony technikami diagnozującymi, następnie terapeuta wykonuje masaż leczniczy. Taka regularna diagnostyka daje masażyście skuteczną metodę dającą potwierdzenie czy zabiegi dają pożądany efekt leczniczy.
 
Celem masażu segmentarnego jest lokalizacja wszystkich chorobowych zmian odruchowych w poszczególnych tkankach (skórnej, łącznej, mięśniowej, okostnej) oraz zadziałanie za pomocą specjalnych technik i chwytów na te zmiany chorobowe w celu ich usunięcia i wywołanie korzystnych reakcji w chorych tkankach, narządach lub układach. Działając na skórę, mięśnie, tkankę łączną i okostną w określonych okolicach ciała, wywieramy wpływ na powiązane z nimi (poprzez układ nerwowy i wewnątrzwydzielniczy) narządy wewnętrzne.