Zabieg terapii manualnej, potocznie zwanej zabiegiem kręgarskim stosuję przy: bólach kręgosłupa związanych z przemieszczeniem kręgów, wszelkimi bólami związnymi z przeciązeniem kręgosłupa, dyskopatią i wypadnięciem dysku.

Terapia manualna –zwana także zabiegiem kręgarskim - jest formą terapii w zaburzeniach narządu ruchu. Należy do dziedziny fizjoterapii, polega na przywracaniu właściwego wzorca ruchowego stawów, mięśni. Do leczenia stosuję techniki: mobilizacji stawów, neuromobilizacje struktur 
nerwowych, leczenie tkanek miękkich tj. mięśni, więzadeł, ścięgien.
 
Terapia manualna polega na badaniu i leczeniu stawów obwodowych i kręgosłupa. Pierwszą częścią badania jest zazwyczaj dokładny wywiad. Później następuje badanie palpacyjne zarówno bierne, jak i czynne narządu ruchu, wykonuje się badanie zakresu i jakości ruchu, bolesności. Podczas terapii za pomocą specjalnych technik mobilizacji lub manipulacji i pracy na tkankach miękkich przywracam zaburzoną biomechanikę stawów (odblokowanie stawów), co prowadzi do zmniejszenia bólu, zwiększenia zakresu ruchomości, ustąpienia stanów zapalnych.
 
Bóle możemy również podzielić na tępe i ostre. Tępe - występują przy nadwyrężeniach, zmęczeniach mięśni, stawów. Ostre - związane są z uszkodzeniami kręgosłupa. Gdy pochylimy się i podniesiemy coś ciężkiego najczęściej dochodzi do urazu kręgosłupa. Odczuwamy ostry ból promieniujący do kończyn. Najczęstszym powodem tych urazów jest wypuklina lub przepuklina gdy jądro miażdżyste wydostaje się na zewnątrz i uciska na korzenie nerwowe. Przy tych uszkodzeniach ważnym jest wykonanie rezonansu magnetycznego, który pokaże jak poważnemu uszkodzeniu uległ nasz kręgosłup.
 
Nie należy stosować powyżej opisywanego zabiegu u młodych osób, chorych na gruźlicę kości, osteoporozy oraz w fazie ostrej stanów zapalnych kręgosłupa.